časosběr  obsah   rejstřík


Zpečetěný soucit III
Tuto středu 26. června se v Praze uskuteční další akce s názvem „Všichni jsme 269“.

Pořadatelé tentokrát přitvrdili a kromě tetování se v 17 hodin na náměstí Republiky nechají někteří aktivisté ocejchovat rozžhaveným železem, které se ve světě běžně používá ke značkování tzv. hospodářských zvířat. Tímto činem chtějí upozornit na utrpení, které miliardám zvířat způsobujeme, aniž bychom se pozastavili nad tím, že všechny živé bytosti vnímají bolest stejně jako my, lidé.

Protest proběhne v „Mezinárodní den podpory obětem násilí“ a vyzývá širokou veřejnost, aby si uvědomila, že nejčastějším důvodem či omluvou násilí je pocit nadřazenosti. Stejný pocit nadřazenosti, který známe z minulosti, kdy například černí soužili bílým, ženy neměly právo volit a židům byl dokonce upírán nárok na život jako takový.

Takové postoje v současnosti většinově odsuzujeme, ale zapomínáme na nejrozšířenější formu násilí a zotročování, páchanou denně na jatkách, ve velkochovech, laboratořích a jinde. I dnes jsou používány plynové komory pro živé bytosti, i dnes jsou cítící bytosti drženy pod zámky v klecích, i dnes jsou ukončovány životy myslících bytostí jako na běžícím pásu. Holokaust ještě neskončil.

Celá myšlenka hnutí 269 vznikla v říjnu 2012 v Izraeli, kde si tři aktivisté nechali rozžhaveným železem veřejně vypálit číslo 269. Symbol anonymního telete degradovaného na pouhou cifru. Tato akce měla ve světe obrovskou odezvu a zvedla vlnu dalších událostí se stejnou myšlenkou ve více jak dvaceti státech.

„Souhlasím s filosofii 269, která odmítá ponížení živých, cítících bytostí na položky ve výrobě a rád podpořím tuto kampaň, která usiluje o osvobozeni zvířat,“ říká Roman Bauer, jeden z aktivistů, který cejchování podstoupí doslova na vlastní kůži.

Spotřebitelé se s masem, mlékem a vejci setkávají téměř výhradně až coby se zabaleným zbožím. Málokdo se skutečně zamyslí nad tím, co hotovému výrobku, který berou z regálu, předcházelo.

Miliardy zvířat žijí v naprosto nepřirozených podmínkách a jsou účelově zneužívány pro potřeby daných odvětví. V těchto podmínkách se rodí, žije a umírá nejen skot, drůbež a prasata, ale i laboratorní a takzvaná kožešinová zvířata – všechna chována pro uspokojení lidských chutí či rozmarů.

Nepřehlížejme možnost volby. Je tu i cesta bez zbytečného utrpení, vykořisťování a zabíjení.

Více informací:
Petra Šindelářová, psindelarova@gmail.com, mobil 737 731 957
Vratislava Zibová, vzibova@gmail.com, mobil 608 805 094

Stránky Izraelců - iniciátorů (269life.com) a český web.
První tetovaní, tele a iniciátoři ve fotogalerii na flikru.
Předchozí články: z prosince a z března.